- Reklam -

- Reklam -

Bir milyondan fazla sivil öldü

0 56

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı, sekiz seneyi geçmişte bırakan ve yüz binlerce kişinin öldüğü, milyonlarca kişinin mülteci konumuna düştüğü Suriye’deki iç savaşın bilançosunu çıkardı. Raporda Suriye’deki katliamların yüzde 95’inden ziyadesinin Esad rejimi ve destekçilerinin hücumları sonucu yaşandığı belirtildi. Raporda şu detaylar öne çıkıyor:

SEKSEN BİN KİŞİ AÇLIKTAN ÖLDÜ

“Resmi olmayan rakamlara nazaran ölen sivil sayısı bir milyonun üzerinde. Bunların 500 binden ziyadesi akın ve çatışmalarda ölen siviller olurken; 80 binden ziyadesi açlık ve hastalık sebebiyle hayatını kaybetti. Esad rejimi tarafından 130 bin, terör örgütü YPG/PKK tarafından 2 bin 705, DEAŞ tarafından 8 bin 143 kişi çetinle alıkonulurken; rejim tarafından hapsedilen hatunların sayısı ise 14 bini buldu.

ON İKİ MİLYON, KONUTUNU TERK ETTİ

Esad rejiminin azapları sebebiyle ölen sivil sayısı 13 bin 983’ü aştı, rejimin kimyasal silah taarruzları esnasında kuşatma sebebiyle açlık ve ilaç yetmezliği sonucu ölen sivil sayısı ise 921’e ulaştı. Bunların yaklaşık 398’ini evlatlar, 187’sini ise bayanlar oluşturuyor.
Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle yaklaşık 12 milyon Suriyeli konutlarını terk etmek zorunda kaldı. Bunların yaklaşık 5,8 milyonu memleketlerini terk etti, 6,5 milyonu ise devlet içinde hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.