- Reklam -

- Reklam -

Dövme yaptırma yaşı 14’e indi

0 87

Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Dr. Melek Aslan Kayıran ve Türk Dermatoloji Derneği Idare Konseyi Üyesi Prof. Dr. Mehmet Salih Gürel, hastaneye başvuran hastalar arasında bir anket çalışması yaptı. Çalışmaya nazaran, Türkiye’de birinci dövmesini 18 yaşından evvel yaptıranların orantısı, Amerika ve Avrupa’yı da geçerek yüzde 20’lere ulaştı. Bu orantı Amerika’da yüzde 5, Avrupa’da ise yüzde 11 civarında. Mütehassıslar, teftişsiz dövme stüdyolarının sıhhat açısından da risk taşıdığını belirtti. Profesyonel dövme sanatkarları ise koldaki başıboşluğun, evlatları tehlikeye attığına değinerek 13- 14 yaşındaki evlatların merdiven altı alanlarda dövme yaptırdıklarını, velev ortaokul, lise talebelerinin hiçbir sıhhat tedbirinin bulunmadığı bu noktalardan dövme ya da piercing iğnesi satın alıp, mektep tuvaletlerinde kendilerine piercing takmaya çalıştıklarını belirtti. Münhasıran tatil beldelerinde küçücük evlatlara dahi muvakkat dövme ismi altında yapılan hint kınasının ise aslında kına değil, Avrupa’da kozmetik eserlerde kullanılması yasaklanan renk verici unsur ‘parafenilen diamin’ isimli kimyasal maddeyi içerdiği belirtildi.

Yoldan geçerken dövme yaptıranlar var

Dr. Melek Aslan Kayıran, 144 hastanın dahil edildiği çalışmadan çıkan sonuçların enteresan olduğunu belirterek, Polikliniklerimize dövme yaptırmış birçok hasta gelince, bu araştırmayı yapma gereksinimi hissettik. En kıymetlisi sanıyorum, reşit olmayan yani 18 yaşın altındaki şahıslarda dövme yaptırma orantısının yurt dışındaki çalışmalara nazaran bizde daha yüksek olması. Ayrıyeten araştırmamıza katılanlar arasında, yoldan geçerken rastgele bir dövmeciye girip yaptıran şahıslar de nispeten çoğunluktaydı. Mahallin hijyenine çok ziyade dikkat etmiyorlar açıkçası. Daha fazla yapan kişinin hijyenine baktıklarını belirttiler diye konuştu.

Evlatlar merdiven altı alanların gayesinde

Dövme Sanatkarı Ahmet Güngör, 14 yıldır bu işi yaptığını söyleyerek çarpıcı haberler verdi. Güngör, En büyük mesele başıboşluk. Kayıt dışı o kadar çok dövmeci var ki. Örneğin biz, 18 yaş altına veli müsaadesi olsun olmasın, muhakkak dövme yapmıyoruz. Lakin isimleri internette çok dolaşan kimi yanlar var. Onlar için fark etmiyor, 13- 14 yaşındaki evlatlara dövme yapıyorlar. Örneğin bana 14 yaşında bir evlat geldi validesiyle birlikte. Ensesine gül dövmesi yapmışlar. Evlat ağlıyor, ‘Bunu düzeltir misin’ dediler. ‘Hayır’ dedim saf ki. Bir de mesela piercing var. Evlatlar bu teftişsiz alanlardan piercing ya da dövme iğnesi satın alıp mektep tuvaletlerinde bile kendilerine piercing takmaya kalkıyorlar. Bu nedenle biz asla münferit olarak materyal satmıyoruzö dedi.

Kalıcı makyaj boyasıyla dövme olmaz

Yaklaşık 7 yıldır dövme sanatkarı olarak çalışan Hoş Sanatlar Lisesi mezunu Elif Merve Şengün ise dövme makinesi almanın artık çok kolaylaştığını belirterek, şunları söyledi Elinde sertifikası olmasına bile gerek yok. Makineyi alıp, deriye ne kadar çok girmesi gerektiğini, sterilizasyonu bilmeden, eldiven dahi kullanmadan dövme yapanlar var. Kimi kişiler geliyor, bir yıl geçmiş dövmesini yaptıralı, hala daha yaralar var. Bir de kalıcı makyaj yapan bölgelerde kullanılan boyalarla 6 aylık muvakkat dövme kandırmacası var. Bu boyalar yüz nahiyesinde makyaj için kullanılıyor. Fakat bu mürekkepleri dövme makinesine koyup, süreksiz dövme diye kişileri kandırıyorlar. Bana gelip yardım isteyen çok insan oldu. Kahverengi yayılmış, yeşile dönmüş, formun yarısı silinmemiş, yarısı çıkmış. Bir de diyaneti inançlarımız gereği olağan dövme değil, süreksiz dövme olsun diye Hint kınası yaptırmak istiyorlar. Halbuki o süreçte kullanılan şey, yalnızca kına değil. Kimyasal husus içeren kına taşı konuyor kalıcılığı için. O da alerji yapıyor.

Kredi çekip dövme yaptıran var

Ahmet Güngör, boyaların içinde ne olduğunun anlaşılmasının sıkıntı olduğunu anlatarak, Dövme yaptırmaya giden beşerler, dövmecilerine güvenmek zorundalar. Bu nedenle de düzgün mekanları tercih etmeliler. Kimi boyalarda kobalt var mesela. Çok alerji yapıyor. Hijyen açısından da en değerli şey, materyallerin tek tasarrufluk gizli paketlerde olması. Örneğin potalarda arkaya kalan boya tekrar kullanılmaz, mütenasip bir formda imha edilmeli ihtarında bulundu.

Güngör, dövme fiyatlarının ise çalışılan yer ve figüre bağlı olarak değiştiğini belirterek 200 liradan başlayıp 15- 20 bin liraya kadar çıkabildiğini söyledi, Üst haddi neredeyse yok üzere. Kredi çekip dövme yaptıranlar var dedi.

Hint kınası dedikleri kına değil

Prof. Dr. Mehmet Salih Gürel ise Hint kınası konusundan ihtar yaparak şunları söyledi Küçük çocuklarda muvakkat dövme ismi altında Hint kınası pratiğinin yapıldığını çok çokça görüyoruz. Bu evlatların çok erken yaşlarda alerjik unsurlara duyarlanmasına neden oluyor. Daha sonra da evlat, ömür uzunluğu bu alerji ile yaşamak zorunda kalıyorlar. Hint kınası diye yapılan şeyin içinde son nokta şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açan unsurlar var. Bunlar aslında bir kına değil. İçinde renklendirme emeliyle kullanılan parafenilen diamin isimli bir husus bulunuyor. Avrupa’da birtakım memleketlerde bu unsurlar yasaklanmış durumda.

Al ve kahverengi renkler sıkıntılı

Dr. Melek Aslan Kayıran, ciltte dövmeye bağlı şikayetler arasında alerjilerin başı çektiğini belirterek, Siğiller münhasıran dövmeleri çok seviyor. Cilt kanseri açısından ise boyaların içerikleri çok değerli. İçerikleri ziyade bilinmeyen birtakım farklı metal hususlar yahut farklı boya eserlerinin cilt kanseri yapıcı tesirleri olduğu söyleniyor. Al, kahverengi boyalarda alerjik reaksiyonları daha sık görüyoruz. Ayrıyeten MR’a girildiği hengam dövme kesiminde bir ekip yanma ve acıma hissettiğini söyleyen hastalarımız da oldu. Mahsusen al boyada daha sıklıkla görülüyorö dedi.

Emin olana kadar yaptırmadım

Üniversite talebesi Bengisu İşbilir, 19 yaşındayım, bir periyot dövme yaptırmayı ben de çok düşündüm. Zira birçok arkadaşımda vardı. Lakin kendimi o olgunlukta hissetmedim, hazır hissetmediğim için de şimdi yaptırmadım sözlerini kullandı. Aylin Kılavuz ise (20), Dövme yaptırmaya geçen sene karar vermiştim. Hayatımın hoş bir devriyle alakalı hoş bir dövme yaptırmak istedim. Pişman olmayacağım bir şey olması gerekiyordu. Emin olana kadar yaptırmadım o nedenle. Her dövme sanatkarının farklı bir şekli olduğunu zati biliyorum. O nedenle farklı biçimleri birebir şahsa yaptırma taraftarı değilim. Kendi başımda bir şeyler oluşturup karar verip o denli gittimö diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.