- Reklam -

- Reklam -

Hava Harp Okulundaki askeri öğrenciler savunmalarını tamamladı

0 55

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsüne ait 2’si yiğit, 70’i Hava Harp Mektebi talebesi 72 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesince Bakırköy Adalet Sarayının konferans salonunda yapılan duruşmada, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarının alınması için kelam verildi.

Kelam verilen tutuklu sanıklar, hadise tarihinde Hava Harp Mektebi’nde öğrenci olduklarını, darbe teşebbüsünden haberleri olmadığını, tatbikat maksadıyla Yalova’dan araçlara bindirildiklerini tabir ederek, öğrenci olarak askeri kademede en alt seviyede bulunduklarını söyledi.

Sanıklar, darbe teşebbüsüne katılmadıklarını, terör örgütü üyesi olmadıklarını tabir ederek, tahliyelerini ve beraatlerini talep etti.

Tutuklu sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarının alınması tamamlandı. Ayrıyeten, bir kısım sanığın avukatlarına kelam verildi. Sanık avukatları, müvekkillerinin hatasız olduklarını öne sürdü.

Duruşma, yarına ertelendi.

– Mütalaadan

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün darbe teşebbüsüne ait, 2’si yiğit, 70’i Hava Harp Mektebi talebesi 72 sanığın yargılandığı davaya esas hakkındaki mütalaasını 23 Kasım 2019’da duruşmaya sundu.

Mütalaada, sanıkların darbe faaliyetine katıldıkları detaylı bir biçimde anlatılarak, darbe teşebbüsü sırasında Hava Harp Mektebi talebesi olan 70 sanığın ”Anayasa’yı ihlal” günahından munfasıl münferit ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılması talep edildi.

Mütalaada, darbe teşebbüsü sırasında askeri mekteplileri İstanbul’a taşıyan otobüslerde şoförlük yapan 2 yiğit hakkında ise atılı günahı sürece kasıt ve iradelerinin olmadığı ve vukuatın bu aşamasında günaha düşürüldükleri gerekçesiyle münferit ayrı ceza verilmesine taraf olmadığına karar verilmesi istendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.