- Reklam -

- Reklam -

ÖSYM eski yöneticisi en çok FETÖ imamı ile görüşmüş

0 82

“Silahlı terör örgütü üyeliği” ve “zincirleme halde vazifesi berbata kullanma” hatalarından hakkında 18.5 yıl mahpus istemiyle iddianame hazırlanan eski ÖSYM Yöneticisi Ali Demir’in en çokça görüşmeyi FETÖ’nün kelamda TSK imamı ve istişare üyesi Ali Bayram ile gerçekleştirdiği tespit edildi.

Elektronik kelepçeyle hane mahpusunda tutulan Demir hakkında ‘FETÖ’ye üye olmak’ suçlamasıyla hazırlanan iddianamede çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında yapılan araştırmada, 2011-2015 arasında ÖSYM Başkanlığı vazifesini yürüten Demir’in, FETÖ’nün kelamda tepe idaresindeki 5 kişi ile 121 telefon irtibatı olduğu tespit edilmişti.

‘İnsani temaslar’

Demir bu tespitler için, “Bu, benim ÖSYM başkanlığım öncesindeki periyoda aittir. Bu görüşmeler tedrisat üyesi olarak işimizle ilgili akademik bahislerle ilgili yapılan görüşmelerdir. Ya da bayram kutlaması biçiminde kişisi temaslardır” demişti. İddianamede, Demir’in en çokça görüşmeyi 2006-2014 yıllları arasında 90 defa telefonda irtibat kurduğu FETÖ’nün kelamda TSK imamı ve istişare üyesi Ali Bayram ile yaptığı belirlendi.

Yeşil kategoride

İddianamede, Demir’in örgütün Türkiye’den birinci firar eden başkanlarından ve kelamda ABD imamı eski Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan ile de 2010-2013 arasında 25 sefer muhabereye geçtiği malumatı mekan aldı. Demir’in FETÖ’nün dimağ grubunda mahal alan, İç Anadolu ve Ankara imamı firari Cemil Koca’yla muhaberesi de tespit edildi. İddianamede, Demir’in Koca ile 2008’de üç sefer telefonda görüştüğüne yan verildi. Terörde Arananlar Listesi’nde yeşil kategoride bulunan Koca, FETÖ çatı davası ile KPSS sorularının çalınması davalarının firari sanığı.

Üç görüşme kaydı

İddianamede, örgütün 73 örgüt başkanı arasında yan alan ve yurt dışına kaçan Suat Yıldırım ile 2012-2013 arasında iki kere görüştüğü kaydedildi. Yıldırım, FETÖ’nün lafta Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz’ü Sakarya Üniversitesi’ne aldıran kişi olarak biliniyor. Firari olan Yıldırım, 1993-1995 devrinde Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı yapmış, son olarak Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde hizmet yaparken 4 Eylül 2015’te yurt dışına kaçmıştı.

Demir’in örgütün Garp Avrupa İmamı Süleyman Tiftik ile ise, 2006’da bir sefer görüştüğü söz edildi. Demir’in eşi B.D.’nin de, Koca ile 2012’de üç sefer görüşme kaydının bulunduğu da iddianamede mahal alan görüşmeler arasında. İddianamede, Demir’in kardeşi K.D.’nin ortağı olduğu yazılım şirketinin terörist elebaşı Fetullah Gülen’in daveti sonrası Bank Asya hesaplarındaki artışa da dikkat çekildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.