- Reklam -

- Reklam -

Termik santral emekçileri mağdur edilmeyecek

0 91

Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın “Siz daha çok para kazanacaksınız diye halkımızın zehirlenmesine müsaade veremeyiz” diyerek veto ettiği termik santrallerden 5’inin kapatılması sonrasında gözler bu santrallerdeki emekçilerin durumlarına çevrildi. Çelikler, Rahmet ve Konya Kuvvet’e ilişkin olan santrallerde çalışan 7 bin 554 personelin çıkarılmayacakları, şirketlerin santralleri devreye sahaya kadar çalışanları istihdam etmeyi sürdürecekleri öğrenildi.

EMEKÇILER ÇIKARILMAYACAK

Termik santrallerin muhite entegrasyonlu hale getirilmeleri için tanınan müddetin sona ermesi sonrası Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri büsbütün, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatıldı.

Güç ve Doğal Menşeler Bakanı Fatih Dönmez’in şirket yetkilileri ile tek tek yaptığı görüşmenin akabinde, emekçilerin mağdur edilmemesi noktasında şirketler olumlu vaziyet sergiledi. Buna nazaran Çelikler Holding’e ilişkin kapatılan 3 santralden Afşin Elbistan’da 3 bin 700, Seyitömer’de bin 7, Tunçbilek’te ise 697 kişinin çalıştığı öğrenilirken, şirketin personelleri çıkarmayacağı, santrallerin muhit yatırımlarını hızlandırarak biran evvel devreye almayı planladığı ve emekçilerle çalışmaya devam edeceği öğrenildi.

YATIRIMLAR SÜRATLE DEVAM EDİYOR

Şirket yetkilileri daha evvel başlattıkları baca gazı arıtma sistemi kurulumlarına sürat verdiklerini, Seyitömer’in 2 ünitesindeki baca filtresinin yüzde 50’den ziyadesinin kurulduğunu ve birkaç ay içerisinde buradaki çalışmayı tamamlayarak, emekçilerin bir kısmının burada çalıştırılacağını anlattı. Tunçbilek’te de etraf yatırımlarının süratle ilerlediği öğrenildi.

Tıpkı formda Konya Güç’e ilişkin Kangal Termik Santrali’nde çalışan bin 700 emekçi ve Bereket’e ilişkin Çatalağzı’nda çalışan 450 emekçinin de koruma edileceği söz edildi.

Ama her 5 termik santralde vazife yapan taşeron personellerle ilgili değerlendirmenin ise sürdüğü öğrenildi.

ARZ KAHRI YOK

Öte yandan 5 santralin devre dışı kalması ile birlikte yekun 4 bin megavatın üzerinde bir üretim kapasitesi de kapanmış oldu. Kapanan santrallerin ortalama saatlik üretim gücü bin 883 megavat olarak gerçekleşirken, Kuvvet ve Natürel Asıllar Bakanlığı yetkilileri buradaki açığın Ulusal Güç ve Maden Siyaseti çerçevesinde çeşitlendirilen asıllardan sağlanacağını ve güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle, doğalgaz santrali üzere asıllardan eksiğin giderileceğini aktardı.

Barış Şimşek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.