- Reklam -

- Reklam -

Termik santrallere kilit ‘baca gazı arıtma sistemi’nden vuruldu

0 118

Etraf ve Şehircilik Bakanlığınca birtakım termik santrallerin kapatılma münasebetlerinin başında “baca gazı arıtma” ve “sürekli emisyon ölçüm” sistemlerinin bulunmaması geliyor.

Muhit yatırımlarını 31 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlamaları gereken 13 termik santralle ilgili alınan kararlar dün Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı.

Muhit ve Şehircilik Bakanlığınca Muhit Kanunu’nun 11 ve 15’inci unsurları gereği, 5 termik santralin külliyen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılması; öbür 7 santralden 4’üne muvakkat faaliyet evrakı, 3’üne gerekli muhit olurlarının verilmesi kararı alındı.

Kapatma ve kısmi kapatma münasebetlerinin başında termik santrallerde arıtma ve emisyon ölçüm sistemlerinin bulunmaması yan alıyor.

– Kahramanmaraş Afşin A Termik Santrali’nin sunduğu rapor ehliyetsiz bulundu

AA muhabirinin aldığı habere nazaran, Kahramanmaraş Afşin A Termik Santrali, baca gazı arıtma ve daima emisyon ölçüm sistemlerinin bulunmaması, atık alanına ait Bakanlığa sunulan raporun zayıf, atıksu arıtma tesislerinin ise atıl olması gerekçesiyle kapatıldı.

Kütahya Seyitömer Termik Santrali’ne baca gazı arıtma sisteminin olmaması, Kütahya Tunçbilek Termik Santrali’ne ise baca gazı arıtma sisteminin bulunmamasının yanı sıra mütemadi emisyon ölçüm sisteminin atıl durumda olması gerekçesiyle kilit vuruldu.

Baca gazı arıtma sistemi bulunmayan Zonguldak Çatalağzı Termik Santrali, atık meydanına ait Bakanlığa sunulan raporunun da ehliyetsiz bulunması sonucu kapatıldı.

Kangal Termik Santrali de baca gazı arıtma sisteminin bulunmaması ve daima emisyon ölçüm sisteminin atıl halde olması nedeniyle mühürlendi.

– Soma’da “bölgesel ısınma” sorunu kapatma sürecini etkiledi

Baca gazı arıtma sistemi bulunmayan ve mütemadi emisyon ölçüm sistemi atıl durumda olan Manisa Soma Termik Santrali kısmi olarak kapatıldı.

Soma’da termik santralden karşılanan bölgesel ısınma sistemleri bölgesine, vatandaşların kendi imkanlarıyla ferdi ısınma yoluyla gereksinimlerini karşılamaları halinde yaşanacak hava kirliliğinin çok daha önemli boyutlara ulaşacağının teknik olarak kıymetlendirilmesi üzerine Soma Termik Santrali’nde 4 ünitede faaliyet süreksiz olarak devam edecek.

Termik santralin 4 ünitesinin çalışmasına kış serisi boyunca müsaade edilecek. Bu müddet zarfında 4 ünitenin yakıt kalitesinde yapılacak güzelleştirmelerle mevzuatta belirtilen hudut bedellerin sağlanmasına yönelik çalışmalar da yapılacak ve bu çalışmalar yakından takip edilecek.

– Süreksiz faaliyet evrakı alan santrallerin 6 ay müddeti var

Yapılan son teftişlerle çevresel yatırımlarını tamamladığı belirlenen Bursa Orhaneli, Muğla Yatağan, Kahramanmaraş Afşin B ve Ankara Çayırhan termik santrallerine süreksiz faaliyet evrakları verildi.

Muvakkat faaliyet dokümanı alan termik santrallerin, mevzuat mucibince 6 ay içinde muhit müsaade ve lisans dokümanı için Bakanlığa müracaat yapması gerekiyor. Tüm etraf yükümlülüklerini yanına getiren termik santrallere etraf müsaade ve lisans evrakı verilecek.

Mevzuata münasip hareket etmeyen santrallere kapatma dahil tüm cezai müeyyideler uygulanacak.

Muğla Kemerköy, Muğla Yeniköy ve Çanakkale 18 Mart Çan termik santralleri ise muhit mevzuatı kapsamında etraf olurlarını aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.