- Reklam -

- Reklam -

Türkiye’nin geleceği ‘Bilişim Vadisi’nde kuruluyor

0 94

Yönetici Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıtımını yaptığı yerli arabanın yapılarak 60 yıl sonra bir devrin başladığı mekan olarak tanımlanan Kocaeli’nde Osmangazi Köprüsü’nün yanında bulunan Bilişim Vadisi kapılarını SABAH’a açtı.

Türkiye’nin geleceği açısından stratejik değere sahip vadi için birinci teşebbüsü 2011’de Erdoğan başlattı. Mayıs 2015’te temelleri atılan Bilişim Vadisi, ulusal teknoloji hamlesi ile yararlı teknolojilerin ulusal ve milletlerarası sahada öncüsü olma vizyonu ile çalışmalarını sürdürüyor. Son yıllarda savunma sanayiindeki teknolojik muvaffakiyetlerin gayrı meydanlara da yayılması için girişimcilere yer oluşturan merkez, GAP’tan sonraki en büyük girişim.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın dediği üzere “Milli teknoloji hamlemizin bilişim ayağında bu vadinin kaldıraç rolü üstlenmesini istiyoruz” kelamlarının vücut bulğu girişim devletimizin de geleceğine ışık tutacak. Bilişim Vadisi’ni, “Köprüden evvelki son çıkış olarak” tanımlayan Umumi Yönetici Ahmet Serdar İbrahimcioğlu SABAH’a konuştu:

* Başarılı talebeler, üretken bilim kişileri, teşebbüsçüler, yatırımcılar, araştırmacılar, danışmanlar, teknisyenler ve sair profesyoneller ile Türkiye’nin İnovasyon ve Teknoloji Tabanlı Büyümedeki Yeni Merkezi’ni kuruyoruz.

100 BİN İSTİHDAM

* Türkiye’nin, birinci ve en büyüğü özelliğinitaşıyan tematik teknopark birebir vakitte istihdamada büyük ek verecek. Bir numara etap yüzde100 doluluğa ulaştığında 10 bin çalışan olacak. 5 etap tamamlandığında 100 bin kişilik nitelikli istihdamla devlet iktisadına ek sağlayacak.

TEKNOLOJİ İPEK YOLU

* Çin’den Londra’ya uzanan bir tren hattı varbiliyorsunuz. Camdan baktığınızda bu tren yolununBilişim Vadisi içinden geçtiğini rahatlıklagörebilirsiniz. Bu hat fiziken taşınan ürünlerinyanı sıra Türk teknolojilerini de hem Asya hemde Avrupa pazarına taşıyan bir çağdaş, teknolojiipek yolu. İşte tam bu noktada vadi için “MegaTeknoloji Koridoru” diyoruz.

* Vadiyi kurarken, Muallimköy’dekibir teknoloji ortamından bahsetmiyoruz. Muallimköy teknoloji geliştirme ortamı, Bilişim Vadisi vizyonunun kalbidir. Bugün hudutlarını, bütün organize sanayi kesimlerimizi, kesimdeki üniversitelerimizi içine alan, Gebze OSB, Teknopark İstanbul, TÜBİTAK MARTEK’e uzanan bir harita hayal edin.

* Türkiye’nin “açık kaynak” yazılımına gereksinimi olacağı aşikar. Vadimizde bir AçıkHack düzenledik. 150’ye yakın genç, 24 saat “Türkçe Lisan İşleme” yazlımları geliştirdi. “Yazılım Okulu” girişimimiz için motivasyon aslı oldu. “Gelecek Burada” ve “Birlikte Başarabiliriz” formunda tescillenmiş iki mottomuz var.

EKOSİSTEMİN MERKEZİ

* Altyapı ile ilgili her daim geliştirmefaaliyetlerimiz olacak. Geldiğimiz noktadaTOGG (Türkiye’nin Arabası GirişimGrubu) ofisini Bilişim Vadisi’ne taşıdı. Böylece yeni nesil araç, otonom sistemler, güç altyapısı, akıllı kent teknolojileri ve haberleşme teknoloji bütünlüğünde bir ekosistem kurulmuş olacak. Ekosistemleri sivil teknolojiler başlığı altında kümelemeye devam edeceğiz.

İHRACAT HEDEFİMİZ8 MİLYAR DOLAR

* 25 bin metrekarelik yerde Türkiye’nin en büyük entegre kuluçka merkezini kuruyoruz. Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde kilit rol oynayacak olan merkez, firmalara ve girişimcilere hayallerini gerçekleştirme fırsatı sunuyor.

* Şu anda Türkiye’deki teknoparklar 4.1 milyar dolarlık bir ihracata ulaştı. 84 teknoparktaki 5 bin firmada 55 bin kişi çalışıyor. 100 bin Ar-Ge işçisini Bilişim Vadisi’nde istihdam edip 8 milyar dolar ihracat hedefliyoruz

* Firmalarımızın buradaki güzel altyapıyı, iyi koşullarda kullanarak çalışmalarını arttırmalarını istiyoruz. Buranın oturmuş önemli bir fizikî varlığı ve altyapısı var. Önemli manada teknik işçi havuzu var. Yerin önemli bir sanayi gücü var. 40 dakikada Bursa’ya, 45 dakikada İstanbul Havalimanı’na gidilen, denize kıyısı ve limanı olan bir kesimiz.

* Devlet ve başka kurumlar arasında iş birliğinin artması insanlara iş ve girişimcilik fırsatı verilecek. Firmalar ithalat ve ihracatta birçok vergiden muaf tutulacak. Firmaların tamamı damga vergisinden muaf olacak. Vadide çalışacak tüm çalışanlara yüzde yüz gelir vergisi indirimi uygulanacak.

24 SAAT YAŞAYAN BİR VADİ

Bin 500 insana hizmet verebilen yemekhane, yerküre mutfağından örnekler sunulan restaurant, pastane ve market ile sıhhat ünitesinin de olduğu Bilişim Vadisi’nde, firmaların tasarrufuna açık içtima salonları, 250 kişilik konferans salonu, ulusal ve memleketler arası tertiplere mesken sahipliği yapacak büyüklükte kongre merkezi bulunuyor. Başkaca var olan içtimaî ömür yerlerine yenilerini de katarak Bilişim Vadisi’ni 7/24 yaşanabilir bir Teknoloji Geliştirme Ortamı’na dönüştürmek hususunda süratle çalışılıyor.

3 MİLYON METREKARE

Bilişim Vadisi Kocaeli’nin Gebze kazasına bağlı Muallimköy’de 3 milyon metrekarelik bir yerde 5 etap olarak planlandı. Vadinin 200 bin metrekarelik 1. etabında 74 şirket çalışmaya başladı. 2. etap ise tamamlanmak üzere.

Erhan Öztürk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.